Yetkili Distribütör : BGD Petrokimya

HABERLER

Sorulan Sorular Teknik Yazılar Güncel

GDI (Benzinli Direkt Enjeksiyon) Problemi Çözüldü!!

GDI (Benzinlik Direkt Enjeksiyon) Problemi Çözüldü!!

GDI Sistem Benzinli Motorlar Hakkında :

Bu tip motorlara, düşük yakıt tüketimi ve yüksek güç sağlayan özellikler ; dik ve düz emiş sistemi, eğimli piston başı, yüksek basınçlı yakıt pompası ve direkt ve yüksek basınçlı, döndürme hareketi sağlayan enjektörlerdir.

GDI motorun iki farklı çalışma modu vardır. Motorun ekonomik çalışma modunda, yakıt, sıkıştırma zamanı sırasında silindire püskürtülür ve ekonomik bir şekilde normal güç elde edilir.

Motorun güç modunda ise, yakıtın küçük bir bölümü emme zamanı sırasında püskürtülür ve geri kalanı kısmı da sıkıştırma zamanında püskürtülür. Böylece daha iyi yanma ve daha yüksek güç elde edilir (ama ekonomik moda göre daha fazla yakıt tüketilir.

Motorun işletim sistemi gaz pedalının konumuna ve devire göre hangi durumda çalışılması gerektiğini belirler. Yani normalde motor ekonomik çalışma modundayken, örneğin araç sollarken gaza çok basıldığında güç moduna geçer ve daha fazla tork ve güç sağlar.

GDI teknolojili motorlar, 4 zamanlı benzinli motorlar olup, klasik benzinli motorlardan farkı, yakıtın silindire doğrudan ve çok hassas bir zamanlama ile püskürtülmesinin,kayıpları ve verim düşüşünü önlenmeleridir.

Normal bir motorda silindirin içine yakıt yaklaşık 3,5 bar basınçla püskürtülürken, bu motorda püskürtme basıncı 30-100 bar arasında değişmekte, daha iyi bir yanma sağlamaktadır.

GDI motorların avantajları :

Yakıt ekonomisinde % 25’e ulaşan potansiyel iyileşme
Pompalama kayıplarında azalma
Isı kayıplarında azalma
Daha yüksek sıkıştırma oranı
Daha düşük oktan sayılı benzin gereksinimi
Volumetrik verimde artış
Taşıtın yavaşlaması sırasında yakıt kesme
%10 daha yüksek çıkış gücü ve motor momenti sağlar
İyileştirilmiş geçiş tepkisi
İvmelenme anında zengin karışım gereksinimi azaltılması
Daha güçlü taşıt ivmelenmesi
Daha kusursuz yakıt/hava oranı kontrolü
Soğukta ilk harekette daha az ek yakıt ihtiyacı
Daha geniş egzoz gazı resirkülasyonu (EGR)
Emisyon yönünden sağlanan avantajlar
Soğukta ilk harekette yanmamış HC emisyonu azaltılması
Daha az karbondioksit (CO2) emisyonları

GDI motorların dezavantajları :

Bütün çalışma aralıklarında karışım oluşturma zorlukları
Kademesiz yük değişimleri için karmaşık kontrol sistemleri gereksinimi
Enjektörde yüksek oranda karbon tortusu ve birikintisi oluşumu
Kısmi yüklerde yüksek oranda yanmamış HC emisyonları oluşumu
Tam yük çalışma koşullarında daha yüksek oranda (azot oksit) NOx emisyonları
Kısmi yük çalışma şartlarında bölgesel NOx oluşumunda artış
Tam yük çalışma şartlarında is oluşumu ve Partikül emisyonlarında artış, 3 yollu katalizör kullanımında verim düşmesi
Yüksek basınç ve yakıtın yağlama özelliğinin az olması sebebiyle yakıt sistemi elemanlarında çabuk aşınma ve Silindir aşıntısının artması
Enjektörler ve yakıt sisteminin diğer elemanları için elektrik güç ihtiyacında artış

GDI Motor Problemleri :

Direkt enjeksiyonlu motorların, yakıt sarfiyatındaki mükemmelliklerinin yanında en önemli sorunu karbon tortularını fazlaca üretmesidir. Tortu formlarının enjektörler üzerinde birikerek püskürtmeyi bozmaları erken ateşleme ve vuruntu sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

Basit başlayan problemin önemsenmemesi ve oluşum nedenlerinin ortadan kaldırılmaması halinde, malum tortular bu sefer emme subapları üzerinde oluşmaya başlar ve bu da aşırı yakıt tüketimi ve araç performans kayıplarına neden olur.

GDI Motorların Problemlerinin Çözümü & Önlenmesi :

1-BG Products Temizleme Servisi
2-BG Products Koruma Servisi

BG GDI Enjeksiyon ve Hava Emiş Sistemi Temizlik Servisi :

BG Benzinli GDI Hava/Yakıt Emiş Sistemi Temizlik Servisi, BG 201E enjektör ve piston yanma odası temizlik sıvısı, 2 kutu BG 260E emme subapları temizlik sıvısı ve BG 208E 44K yakıt kondisyoneri ile GDI Benzinli araçlara, motor sökülmeden mükemmel ve etkili bir temizlik imkanı sağlamaktadır.

GDI temizlik servisi eğitimli personel, mevcut BG VIA™ Vehicle Injection Apparatus™ ve yeni geliştirilen BG Air Intake System Cleaning Tool (Ultra-fine Nozzle), PN 9209, aparatı ile uygulanmaktadır. Servis süresi ortalama 20-30 dk.dır.

BG GDI Enjeksiyon ve Hava Emiş Sistemi Koruma Servisi :

BG GDI koruma servis paketi içerisinde yer alan, 109E EPR yüksek teknolojili ve yenilikçi formülü sayesinde, emsalsiz bir sekman temizliği sağlamaktadır. Ürün içeriğindeki temizleyiciler, sekmanların hareketini kısıtlayan, sertleşmiş yakıt artıklarını, hızlı ve etkili bir şekilde yumuşatır, sıvılaştırır ve temizler.

110E MOA, sık dur-kalklar ve yüksek hararetli sürüş şartları altında, motor yağının oksidasyona uğramasını ve kalınlaşmasını önler. Yüksek kalitedeki motor yağını güçlendirerek, uzun ömürlü motor koruması sağlar ve motorun optimum performansını korumasına yardımcı olur. BG 110E MOA, sekmanları, zincirleri, yağ basıncı ile çalışan liftleri ve diğer motor parçalarını temiz tutar.

208E 44K Fuel System Cleaner, piston yanma odalarında biriken motor tortularını ve kurumları, güvenli, hızlı ve derinlemesine temizler. Enjektörlerdeki yakıt akışını güçlendirir ve yakıt giriş sistemini temizler. BG 208E 44K yakıt ekonomisini geliştirir ve egzost emisyonlarını azaltır. Motor ve sürüş performansını daha iyi bir seviyeye taşır.

GDI (Benzinli Direkt Enjeksiyon) Problemi Çözüldü!!

Direkt enjeksiyonlu motorların, yakıt sarfiyatındaki mükemmelliklerinin yanında en önemli sorunu karbon tortularını fazlaca üretmesidir. Tortu formlarının enjektörler üzerinde birikerek püskürtmeyi bozmaları erken ateşleme ve vuruntu sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

Devamı

BG Products yeni Seri BG Xpress™ Cihazlarını tanıttı.

Daha az yer kaplayan ve yüksek seviyede servise imkan tanıyan BG Xpress™ serisi cihazlar ile Otomatik Şanzımanlara, Su Devirdaim Sistemlerine, Hidrolik Direksiyon Sistemlerine ve Fren Sistmelerine yüksek kaliteli sıvı değişim servisi verilmektedir

Devamı

Yeni Teknolojilerin BG’ye olan gereksinimi.

Hükümet analistleri, CAFE (Kurumu Ortalama Yakıt Ekonomisi) standartlarına göre, 2016 yılında yeni araç alacaklar, aracın ömrü boyunca yakıttan 4000 $ ekonomi sağlayacaklarını söylemişlerdir.

Devamı

Direkt Enjeksiyonlu (GDI) benzinli motorların korunması.!

Benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motorlar yeni birşey değildir. İlk GDI motorlar 1950’lerde almanya da tanıtıldı. GDI motorlar, yüksek güçleri ve yakıt ekonomileri ile ünlüdürler. .

Devamı

Çift debriyaj Şanzımanlar ; DCT - DSG - EDC Transmissions

Araçlarımızda alışageldiğimiz iki tip şanzıman vardır. ; Manuel ve Otomatik. Manuel şanzımanların sağlam ve daha az yakıt sarfiyatlı olduğu bilinir. Otomatikler ise kolay ve yumuşak kullanımlarıyla ünlüdür. Günümüzde caddelerde her ikisinden de çok daha iyi olduğu söylenen yeni bir adı çok sık duyuyoruz. : Dual Clutch Transmission DCT..

Devamı

Ethanol Problemleri

Tortu formasyonları ethanol içeren yakıt içerisinde oldukça fazladır. Bu durum hava/yakıt rasyosunun bozulmasına ve yetersiz yanma, emme kaybı ve güçte azalma gibi sürüş problemlerinin nedenidir..

Devamı