Yetkili Distribütör : BGD Petrokimya

HABERLER

Sorulan Sorular Teknik Yazılar Güncel

Direkt Enjeksiyonlu (GDI) benzinli motorların korunması.!

Benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motorlar yeni birşey değildir. İlk GDI motorlar 1950’lerde almanya da tanıtıldı. GDI motorlar, yüksek güçleri ve yakıt ekonomileri ile ünlüdürler. O zamanlarda, yakıt ve yağ ucuzdu ve yakıt ekonomisi konusu hayati derecede önemli değildi. Bu nedenle, Motor üreticileri, 2000’li yıllara kadar ısrarlı olarak GDI motorların gelişimi üzerinde çaba harcamadılar. Günümüzde, CAFE kuralları, üreticiler üzerinde, araç sistemlerini yenilemeleri ve kesinlikle yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerlerini sağlamaları için aşırı baskı uygulamaktadır. Sonuç olarak, birçok motor üreticisi, turbolu, güçlü, verimli küçük motorlar şeklindeki, motor teknolojileriyle bağlantılı olarak GDI sisteme dönmektedir.


GDI  Motorlar!


GDI motorlar, yakıt ekonomisinde, güçte ve performansta yükseliş ve daha az emisyon sunmaktadır. GDI motorlar, port yakıt enjeksiyon (PFI) sistemli motorlardan önemli derecede fazla şekilde etkilidirler.


GDI notorlar,çok daha güçlü yanma sağlamak için, yakıtı direkt olarak çok daha fazla sıcak olan piston yanma odasına direkt olarak (emme portu yerine) püskürtürler. İdeal olan bu durum, tam yanma ile daha büyük güce ve yakıt sarfiyatında azalmaya dönüşecektir.


GDI motorlar, PFI port yakıt enjeksiyonlu motorlardan fakir yanmaya sahiptir.(GDI 40:1 vb.– PFI 14.7:1) zayıf karışım, yakıtın çok daha kararlı yanmasına imkan tanımaktadır. GDI’ler emisyon seviyelerini etkili bir şekilde kontrol altında tutarlar. Çok agresif ateşleme zamanlama eğrisine sahiptirler ve yakıt ve enjeksiyon zamanlamasını çok sıkı kontrol ederler.


Haklı olmak çok güzel!


Aynen söylediğimiz gibi, “eğer söyledikleriniz doğru ise haklısınızdır. Bu genellikle böyledir.” Oldukça komplex teknolojilerin yararlarının yanı sıra, olumsuzlukları da bulunmaktadır. Tıpkı GDI motorlar da olduğu gibi. GDI motorlu yeni araçlarda ki, yüksek dereceli performans ve yakıt verim kaybı, ateşleme sorunları, 5.000 km. gibi erken enjektör kirlenmeleri ve karbon kaynaklı erken katalitik konvertör problemleri bu duruma örnektir.


GDI motorlarda ki bu erken komplikasyonların sebebi nedir?


Kötü hava kalitesi Hava emiş sistemi ile sisteme emilen toz-partikül içeren hava, Egr sistemi ve karter havalandırma sistemi ve de deterjan içeren yakıtın direkt valf bölgesine püskürtülmesi neticesi GDI sistem elemanları kısa sürelerde kirlenmektedir.


Aşırı Basınç GDI motorların oldukça yüksek silindir basınçlarıyla çalışmaları neticesi,zamanla sekman kaçağı oluşabilimektedir. Isı ve basınç karter bölümüne geçerek yağ buharlaşmasını arttırmakta ve sonunda emme subapları üzerine yağ zerreleri ulaşmasına neden olmaktadır. Buda emme subapları üzerinde tortu birikmesine ve 10-15 km. süresinde biriken bu tortuların taşlaşması da güç kaybı ve sürüş problemlerine neden olmaktadır. GDI motorların bilinen problemi pişmiş-taşlaşmış yakıt tortularının enjektörleri tıkamasıdır.


Yağ buharlaşması GDI motorların yüksek çalışma ısıları yağ buharlaşmasına öncülük eder. Yağ buharı motor tortularının oluştuğu ve toplandığı soğutma bölgelerinde dolaşır. Bu bölgelere, emme kanalı,subaplar,piston kafaları,piston kol alanı ve katalitik sistemde dahildir. Port enjeksiyonlu sistemler, bu tip yağ buharı zerreleri emme subaplarına ulaşmadan porta yakıt püskürtmesi esnasında yıkarlar. Fakan GDI motorların böyle bir avantajı bulunmamaktadır, çünkü yakıt enjektörleri silindir içerisindedir.


Tortular Tortular, emme portları ve subapları adeta, yağlı ve yapışkan bir kaplama kaplarlar. Karbon tortuları subapların üst kısmında birikerek havanın piston odasına akışını düşürür. Yapışkan tortular ve yağ buharı kombinasyonu, motorun birkaç yerinde karbon birikmesine öncülük ederler. Bu yapışkan tortular pişerek elmas sertliğinde tortulara dönüşür ve turbo, katalitik konvertör vb. arızalara neden olurlar. Ayrıca sertleşmiş bu kurumlar onarılamaz silindir çiziklerine neden olurlar.


BG karmaşık teknolojilere çözüm öneriyor.


BG birçok karmaşık teknoloji için etkili ve basit çözümler üretmiştir. Genellikle, bir ürün kullanarak yada bir ekipman ile motorun tortusuz ve temiz kalması sağlanabilir. Oysaki GDI motorlar, çözüm konusunda biraz daha fazla düşünmeye sevk ediyor.


Örneğin, port yakıt enjeksiyonlu motorlarda enjektör yakıtı subapın üstüne pürkürtür. Bu nedenle yakıta eklenmiş sistem temizleyici tortuları subaplar üzerinden temizleyebilmektedir. Oysa ki, GDI motorlarda, yakıt enjeksiyonu direkt piston yanma odası içerisinedir, subap üzerine değil. Bu sebeple subapları temizlemek kolay değildir.


BG GDI motorlardaki bu probleme karşı iki etaplı bir çözüm üretmiştir. :


BG Gasoline Direct Injection Cleaner Part 1 and 2 BG Gasoline Direct Injection Cleaner, PN 271 and 272, direkt enjeksiyonlu benzinli motorların emme subapları üzerinde birikmiş ve sertleşmiş karbon tortularını hızlı bir şekilde yumuşatıp- temizleyen iki aşamalı bir üründür.


Ürün PN9060 aleti ile uygulanmaktadır. Temizlik, eğitimli teknisyen uygulanmaktadır. GDI emme subaplarının temizliği önemlidir, bu temizlik tortuların tekrar oluşumundan sakınmak ve temiz tutmak zorunludur. Temizlik için en mükemmel yol, bu sert tortuları bulundukları yerden uzaklaştırmaktır.


BG EPR™ PN 109, piston sekmanlarındaki sertleşmiş tortuları yumuşatır ve çözer. Uygulamadan 10dk. sonra motor kompresyonu yükselmeye başlar! Piston yanma odasının kaçağı önlendiğinde kompresyon yükselir, üfleme ve üfleme kaynaklı yağ incelmesi azalır. BG EPR gücü ve yakıt ekonomisini geliştirir.


BG MOA,® PN 110, motor yağı koruyucusu, zor sürüş şartları altındaki motor yağının kalınlaşmasını önler. Yüksek basınç altındaki uzun süreli çalışmalarda yağlama kalitesini korur ve motor yağının, yakıt kaynaklı kirlenmelere karşı dayanmasına yardım eder. Ürün, sekman yataklarının, iteceklerin ve diğer motor elemanlarının temiz kalmasını sağlar.


BG 44K,® PN 208, yakıt sistemi temizleyicisi, yakıt girişi sistemini hızlı ve etkili olarak temizler. BG 44K® karbon kaplı piston başlarını, yakıt enjektörlerini ve diğer önemli yanma noktalarını hızlı bir şekilde temizler. Çünkü, BG 44K® güç kaybı, titreme, tekleme, gecikme ve dalgalanma benzeri sorunların kaynağı olan karbon tortularını hızlı ve etkili bir şekilde temizleyerek bu problemleri azaltır.  


Bu üç ürün birlikte, GDI motorlardaki potansiyel aksaklıkların oluşmasını önlerken, GDI araç sahiplerinin, yüksek performansın ve yakıt ekonomisinin keyfini çıkarmasına olanak sağlar.

GDI (Benzinli Direkt Enjeksiyon) Problemi Çözüldü!!

Direkt enjeksiyonlu motorların, yakıt sarfiyatındaki mükemmelliklerinin yanında en önemli sorunu karbon tortularını fazlaca üretmesidir. Tortu formlarının enjektörler üzerinde birikerek püskürtmeyi bozmaları erken ateşleme ve vuruntu sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

Devamı

BG Products yeni Seri BG Xpress™ Cihazlarını tanıttı.

Daha az yer kaplayan ve yüksek seviyede servise imkan tanıyan BG Xpress™ serisi cihazlar ile Otomatik Şanzımanlara, Su Devirdaim Sistemlerine, Hidrolik Direksiyon Sistemlerine ve Fren Sistmelerine yüksek kaliteli sıvı değişim servisi verilmektedir

Devamı

Yeni Teknolojilerin BG’ye olan gereksinimi.

Hükümet analistleri, CAFE (Kurumu Ortalama Yakıt Ekonomisi) standartlarına göre, 2016 yılında yeni araç alacaklar, aracın ömrü boyunca yakıttan 4000 $ ekonomi sağlayacaklarını söylemişlerdir.

Devamı

Direkt Enjeksiyonlu (GDI) benzinli motorların korunması.!

Benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motorlar yeni birşey değildir. İlk GDI motorlar 1950’lerde almanya da tanıtıldı. GDI motorlar, yüksek güçleri ve yakıt ekonomileri ile ünlüdürler. .

Devamı

Çift debriyaj Şanzımanlar ; DCT - DSG - EDC Transmissions

Araçlarımızda alışageldiğimiz iki tip şanzıman vardır. ; Manuel ve Otomatik. Manuel şanzımanların sağlam ve daha az yakıt sarfiyatlı olduğu bilinir. Otomatikler ise kolay ve yumuşak kullanımlarıyla ünlüdür. Günümüzde caddelerde her ikisinden de çok daha iyi olduğu söylenen yeni bir adı çok sık duyuyoruz. : Dual Clutch Transmission DCT..

Devamı

Ethanol Problemleri

Tortu formasyonları ethanol içeren yakıt içerisinde oldukça fazladır. Bu durum hava/yakıt rasyosunun bozulmasına ve yetersiz yanma, emme kaybı ve güçte azalma gibi sürüş problemlerinin nedenidir..

Devamı