Yetkili Distribütör : BGD Petrokimya

HABERLER

Sorulan Sorular Teknik Yazılar Güncel

Çift debriyaj Şanzımanlar ; DCT - DSG - EDC Transmissions

Çift debriyaj Şanzımanlar ; DCT - DSG - EDC Transmissions Araçlarımızda alışageldiğimiz iki tip şanzıman vardır. ; Manuel ve Otomatik. Manuel şanzımanların sağlam ve daha az yakıt sarfiyatlı olduğu bilinir. Otomatikler ise kolay ve yumuşak kullanımlarıyla ünlüdür.Günümüzde caddelerde her ikisinden de çok daha iyi olduğu söylenen yeni bir adı çok sık duyuyoruz. : Dual Clutch Transmission DCT. DCT şanzımanların marifeti, alışageldik manuel şanzımanların karakteristiği olan, boş pozisyonu-kavrama-vuruntu ve vites değiştirme olmadan, güç değişimini sağlayabilen bir manuel dişli kutusu olmasıdır.DCT’ler, güç dağıtımını sabit tutarak, şimşek çakar kadar hızlı vites değişimi sayesinde motor ve aktarım elemanları arasındaki gecikmeyi önler. Temel olarak, otomatik şanzımanla birlikte çekiş kaybını azaltarak , motor vasıtasıyla üretilen güçten fazlası, tekerleklere gönderilir.DCT şanzımanı,tek gövde içerisinde, iki debriyajlı, iki ayrı manuel şanzımana bölmüştür.Tam otomatik mod da çalışırken, birinci debriyaj, dıştaki birinci, üçüncü ve beşinci vites dişlilerini kapsayan şaftı yönetir, bu esnada özel şaftlı ikinci debriyaj ikinci ve dördüncü vites dişlilerini kontrol eder.Debriyaj uygulamaları üreticilere göre farklılık göstermektedir.DCT’ler kuru yada yaş her iki tipte debriyaj kullanabilmektedir.Yaş debriyaj yaygın olarak OEMler tarafından tercih edilmektedir çünkü, daha iyi soğutma ve yüksek çekiş gücüne imkan sağlamaktadır.Kuru debriyaj ise Ford Fiesta gibi daha düşük çekiş güçlü araçlarda uygulanmaktadır.Global pazarda şu anda DCT şanzımanların pazarpayı oldukça düşük olarak %3 seviyesindedir. Fakat geleceğin şanzımanına dönüşme imkanı bulunmaktadır. Kuzey Amerikadaüretim yapan OEM’lerin bildirdiğine göre, 2017 yılında Ford-GM-Volkswagen DCT şanzıman oranını %76’ya çıkarmayı projelendirmişlerdir.

GDI (Benzinli Direkt Enjeksiyon) Problemi Çözüldü!!

Direkt enjeksiyonlu motorların, yakıt sarfiyatındaki mükemmelliklerinin yanında en önemli sorunu karbon tortularını fazlaca üretmesidir. Tortu formlarının enjektörler üzerinde birikerek püskürtmeyi bozmaları erken ateşleme ve vuruntu sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

Devamı

BG Products yeni Seri BG Xpress™ Cihazlarını tanıttı.

Daha az yer kaplayan ve yüksek seviyede servise imkan tanıyan BG Xpress™ serisi cihazlar ile Otomatik Şanzımanlara, Su Devirdaim Sistemlerine, Hidrolik Direksiyon Sistemlerine ve Fren Sistmelerine yüksek kaliteli sıvı değişim servisi verilmektedir

Devamı

Yeni Teknolojilerin BG’ye olan gereksinimi.

Hükümet analistleri, CAFE (Kurumu Ortalama Yakıt Ekonomisi) standartlarına göre, 2016 yılında yeni araç alacaklar, aracın ömrü boyunca yakıttan 4000 $ ekonomi sağlayacaklarını söylemişlerdir.

Devamı

Direkt Enjeksiyonlu (GDI) benzinli motorların korunması.!

Benzinli direkt enjeksiyonlu (GDI) motorlar yeni birşey değildir. İlk GDI motorlar 1950’lerde almanya da tanıtıldı. GDI motorlar, yüksek güçleri ve yakıt ekonomileri ile ünlüdürler. .

Devamı

Çift debriyaj Şanzımanlar ; DCT - DSG - EDC Transmissions

Araçlarımızda alışageldiğimiz iki tip şanzıman vardır. ; Manuel ve Otomatik. Manuel şanzımanların sağlam ve daha az yakıt sarfiyatlı olduğu bilinir. Otomatikler ise kolay ve yumuşak kullanımlarıyla ünlüdür. Günümüzde caddelerde her ikisinden de çok daha iyi olduğu söylenen yeni bir adı çok sık duyuyoruz. : Dual Clutch Transmission DCT..

Devamı

Ethanol Problemleri

Tortu formasyonları ethanol içeren yakıt içerisinde oldukça fazladır. Bu durum hava/yakıt rasyosunun bozulmasına ve yetersiz yanma, emme kaybı ve güçte azalma gibi sürüş problemlerinin nedenidir..

Devamı